Designer zone
Useful information
You are in a place where you will find all necessary information and support - offering you help as a designer of busbars, transformers, switchgears, capacitor banks and complete transformer stations.
Have a concept plan or a ready executive design? Send it to techniczny@egsystem.pl, and we will offer you technical solutions that are most optimal to you.
Apart from the possibility of presenting your own concept, you can download technical materials for designing or benefit from our free-of-charge assistance.
The services we offer include: designing, consultations, assistance in selecting devices and optimisation of solutions.
Should you have any remarks or you have come across a problem related to our industry, contact us and we will gladly answer any questions and help solve any problematic matter. We offer online training courses and a possibility of conducting training courses directly at design companies.
Artykuły techniczne
Na tej stronie znajdziesz wiele ciekawych artykułów technicznych. Jeżeli jakieś informacje szczególnie Cię zaciekawią i pojawią się dodatkowe pytania to nasi inżynierowie chętnie odpowiedzą na każde z nich.
Dostarczone przez nas transformatory, szynoprzewody, rozdzielnice i stacje transformatorowe pracują na kilkuset obiektach w Polsce dlatego też chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem.
Jeżeli masz ciekawy temat / informacje w zakresie branży energetycznej lub elektroinstalacyjnej i chciałbyś podzielić się z wiedzą z innymi projektantami to serdecznie zachęcamy do przesłania do nas takiego artykułu. Po zapoznaniu się z treścią opublikujemy go bezpłatnie na naszych stronach.
Zapraszamy!
Posadowienie i usytuowanie stacji transformatorowych
Data dodania: 02.02.2021r.
Typowa wolnostojąca stacja transformatorowa w obudowie betonowej składa się z fundamentu, bryły głównej oraz dachu. W zależności od typu, technologii produkcji oraz wymiarów stacji wymienione wyżej elementy mogą być wykonane jako osobne części lub mogą stanowić monolityczną konstrukcję. Niezależnie od tego wytyczne dotyczące posadowienia stacji pozostają takie same, a sam proces montażu różni się tylko szczegółami.
Czytaj więcejSzynoprzewody - odpowiedni dobór projektowy
Data dodania: 21.12.2020r.
Szynoprzewody w fazie projektu dobiera się ze względu na wiele czynników, odpowiedni dobór szynoprzewodów daje gwarancję, że spełnią one założenia projektowe i wymogi, a ich realizacja nie będzie przysparzała problemów na obiekcie.
Aby prawidłowo zaprojektować szynoprzewody, na początku należy rozpocząć od koncepcji, często nie powinna to być jedna koncepcja a kilka pozwalających na różne możliwości rozprowadzenia szynoprzewodu na obiekcie.
Moc bierna a farmy fotowoltaiczne
Data dodania: 07.12.2020r.
Problem nadmiernej generacji lub pobierania mocy biernej (innymi słowami bilansowanie) w sieciach elektrycznych jest ważnym i aktualnym dla wszystkich poziomów napięć oraz zarówno jak dla konsumentów jak i dla operatorów sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.
W przypadku farm fotowoltaicznych konsumentem jest właściciel jednostki generującej. Źródła poboru/generacji mocy biernej dla typowych obiektów przemysłowych i biurowych są znane, a temat poruszany był również w naszych poprzednich artykułach.
Szynoprzewody EG System w najnowszym wydaniu elektro.info
Data dodania: 31.08.2020r.
Miesięcznik elektro.info jest jednym z najczęściej czytanych czasopism z branży. Zajmuje się szeroko pojmowaną tematyką z dziedziny elektrotechniki i elektroenergetyki. W najnowszym wydaniu czasopisma (wakcyjnym) elektro.info na stronie 83 mogą Państwo znaleźć informacje techniczne na temat naszych szynoprzewodów. Szczegółowo zostały opisane dwa typy naszych szynoprzewodów. Szynoprzewody powietrzne typu EG-BS, są to szynoprzewody średniej mocy do 1000A oraz...
Czytaj więcejRodzaje dławików w układach kompensacji mocy biernej
Data dodania: 31.08.2020r.
Układy do kompensacji mocy biernej w abonenckich stacjach transformatorowych są już od dawna bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem. Najbardziej rozpowszechnionymi urządzeniami stosowanymi urządzeniami montowanymi w stacjach są baterii kondensatorów lub dławików (mimo co raz więcej zyskujących popularność statycznych generatorów mocy biernych, o których pisaliśmy w innym naszym artykule). O stosowanym typie urządzenia decyduje charakter pobieranej mocy biernej.
Czytaj więcejEkrany elektrostatyczne w transformatorach energetycznych
Data dodania: 31.07.2020r.
Ze wzrostem zainteresowania energią odnawialną, a zwłaszcza elektrowniami fotowoltaicznymi, co raz częściej spotykane są wymagania albo rekomendacje zainstalowania w transformatorze sprzęgającym farmę fotowoltaiczną z siecią elektroenergetyczną tzw. ekranu elektrostatycznego. Ogólnie ekran elektrostatyczny jest rodzajem ekranu magnetycznego, zadaniem którego jest ochrona elementów obwodu elektrycznego od zakłóceń zewnętrznych.
Czytaj więcejSzynoprzewody - zjawisko naskórkowości i zbliżenia
Data dodania: 31.07.2020r.
Używając danego urządzenia (czy nawet projektując instalacje z wykorzystaniem takiego urządzenia), często nie zastanawiamy się nad zjawiskami fizycznymi jakie mają istotny wpływ na jego konstrukcję. W szynoprzewodach takim zjawiskiem jest zjawisko naskórkowości i zbliżenia. Zjawiska naskórkowości i zbliżenia powodują niejednorodny rozkład prądu poprzecznych przekrojach ekranów, przewodów, czy torów wielkoprądowych. Ma to wpływ na ich impedancje wzajemne i własne [1].
Czytaj więcejCharakterystyka i dobór przekładników prądowych
Data dodania: 30.06.2020r.
Przekładnik prądowy to urządzenie służące do przekształcenia parametru prądu z wartości występujących w sieci (po stronie pierwotnej) do parametrów potrzebnych do prawidłowej pracy urządzeń podłączonych do strony wtórnej. W abonenckich stacjach transformatorowych najczęściej spotykanym zastosowaniem przekładników prądowych średniego napięcia jest pomiar energii elektrycznej. Dodatkowo przekładniki są również stosowane do zabezpieczeń zmontowanych w rozdzielnicach średnich napięć.
Czytaj więcejAutomatyka SPZ w sieciach średniego i wysokiego napięcia
Data dodania: 30.06.2020r.
Automatyka SPZ (samoczynnego ponownego załączania) jest automatyką zabezpieczeniową restytucyjną (EAZr). Po eliminacji zakłócenia (stan pozakłóceniowy) automatyka EAZr doprowadza układ elektroenergetyczny do poprawnej pracy wykorzystując odpowiednie czynności łączeniowe. W skład automatyki restytucyjnej poza wyżej wymienioną automatyką SPZ wchodzi również automatyka samoczynnego załączenia rezerwy (SZR).
Czytaj więcejTransformatory do farm fotowoltaicznych
Data dodania: 20.04.2020r.
Coraz częściej farma fotowoltaiczna staje się elektrownią generującą energię elektryczną z koniecznością jej podłączenia do sieci dystrybucyjnych średniego napięcia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie transformatora energetycznego do podnoszenia napięcia z niskiego na średnie. Jak wiadomo w produkcji prądu elektrycznego z paneli słonecznych niezbędne jest zastosowanie falowników zmiana napięcia z DC na AC. Falowniki przez swoją budowę są urządzeniami generującymi wyższe harmoniczne.
Czytaj więcejRealizacja stacji transformatorowej dla fotowoltaiki - co warto wiedzieć
Data dodania: 20.04.2020r.
Każdy potencjalny Inwestor po przeliczeniu jakiej mocy planuje wykonać instalacje w pierwszej kolejności powinien udać się do lokalnego zakładu energetycznego celem otrzymania warunków przyłączeniowych. Może okazać, się, że jego zamierzona inwestycja musi zostać ograniczona do mniejsze mocy, jednak najczęściej energetyka przychyla się do danej mocy przyłączeniowej.
Czytaj więcejStacje transformatorowe do farm fotowoltaicznych
Data dodania: 20.04.2020r.
Jak w przypadku każdej jednostki wytwórczej farmy fotowoltaiczne wymagają instalacji elektrycznej podłączającej ją do sieci elektroenergetycznej. Ze względu na małą moc jednostkową takich farm oraz fakt, że najczęściej zlokalizowane są one „w czystym polu”, integralnym elementem instalacji elektrycznej farm stały się wolnostojące stację transformatorowe w obudowie betonowej (w tym stację oferowane przez EG System). Ku temu jest kilka powodów...
Czytaj więcejWykonanie instalacji uziemiającej wokół stacji transformatorowej kontenerowej
Data dodania: 20.03.2020r.
W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy wytyczne odnośnie prawidłowego posadowienia stacji, kolejną kluczową sprawą w przypadku montażu stacji jest wykonanie instalacji uziemiającej. Uziemienie stacji powinno być wykonane w opisanych krokach. EG System posiada wieloletnie doświadczenie w tego typu realizacjach co gwarantuje, że prace zostaną zakończone z sukcesem i gwarancją jakości.
Czytaj więcejStatyczne kompensatory mocy biernej
Data dodania: 13.03.2020r.
W polskim systemie elektroenergetycznym w roku 2018 za około 50% pobieranej mocy biernej odpowiedzialne są indywidualni odbiorcy (pozostałe 50% są po stronie samych sieci przesyłowych, w tym linii napowietrznych oraz transformatorów sieciowych). Ponieważ moc bierna nie wykonuje żadnej pracy, ograniczenie jej przesyłu jest zadaniem strategicznym dla Operatorów Systemów Przesyłowego oraz Dystrybucyjnego, które pozwala na...
Czytaj więcejWymogi stawiane transformatorom elektroenergetycznym na podstawie rozporządzenia Komisji UE nr 548/2014
Data dodania: 13.03.2020r.
Głównym celem wprowadzenia rozporządzenie nr 548/2014, a także całej dyrektywy jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko wymienionych w niej grup produktów. Do produkcji transformatorów zużywa się znaczne ilości surowców takich jak miedź, aluminium (uzwojenia), żelazo (rdzeń) czy żywica (izolacja). Rozporządzenie to wymusza na producentach stosowania nowych technologii i rozwiązań projektowych w celu...
Czytaj więcejPróżniowa impregnacja uzwojeń transformatorów suchych żywicznych
Data dodania: 05.02.2020r.
Uzwojenie każdego transformatora (nie tylko suchego żywicznego) faktycznie jest niczym innym jak cewką, to znaczy obwodem elektrycznym wykonanym z materiału przewodzącego. Dlatego, jak i w każdym obwodzie elektrycznym, bardzo ważnym jest zabezpieczenie go przed zwarciem. Uzyskuje się powyższe za pomocą odizolowania materiału przewodzącego od środowiska zewnętrznego, które może mieć w sobie...
Czytaj więcejInformacje techniczne dotyczące kontroli za pomocą podczerwieni transformatorów suchych żywicznych
Data dodania: 27.01.2020r.
W poniższym artykule chcielibyśmy podać kilka prostych ale ważnych informacji, które pozwolą na lepsze rozumienie podczas obserwacji pracy transformatora suchego żywicznego oraz określenie czy transformator pracuje normalnie i czy wartości parametrów mieszczą się w spodziewanych granicach albo w przypadku konieczności wykonanie dodatkowych badań w celu uniknięcia wyłączeń transformatora...
Czytaj więcejSzynoprzewody EG System zasilają najnowocześniejsze budynki na Świecie
Data dodania: 06.11.2019r.
W 2017 oraz 2018 roku mieliśmy przyjemność dostarczyć szynoprzewody na inwestycję Amagerværket w Kopenhadze. Konkretnie nasze szynoprzewody są używane w nowym budynku bloku BIO4. Jest to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni na biomasę w Europie. Kopenhaga postawiła sobie na cel aby w 2025 roku być pierwszą stolicą na świecie neutralną pod względem emisji CO2. Projekt BIO4 jest kluczowym...
Czytaj więcejPrzykładowe rozwiązanie sygnalizacji obecności napięcia w rozdzielnicy średniego napięcia
Data dodania: 06.11.2019r.
Rozdzielnicy średniego napięcia zarówno jak i każdy element systemu elektroenergetycznego muszą nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję (rozdział energii elektrycznej), ale jednocześnie zapewniać maksymalne bezpieczeństwo pracy i obsługi. Jakiekolwiek prace związane z obsługą oraz czynnościami konserwacyjnymi w rozdzielnicach SN, które wymagają dostępu do części wewnętrznych rozdzielnicy...
Czytaj więcejCoroczny profesjonalny przegląd transformatora
Data dodania: 19.09.2019r.
Wiele firm na rynku oferuje przeglądy urządzeń w bardzo niskich cenach, jest to jednak często oferta bardzo uboga i nierzadko sam przegląd robiony jest „na kartce”. Serwis EG System jest wyspecjalizowany w przeglądach transformatorów suchych żywicznych, cały przegląd obejmuje określone punkty opisane poniżej: - Sprawdzenie termorezystorów (np. PT100), - Sprawdzenie aparatury ochronnej od przeciążeń (np. T-154), - Sprawdzenie połączeń gwiazda/trójkąt i wyprowadzeń SN/nn...
Czytaj więcejWpływ wyższych harmonicznych na transformatory
Data dodania: 10.09.2019r.
Wyższe harmoniczne – sinusoidalne składowe przemiennych prądów i napięć o częstotliwości oscylacji krotnej podstawowej częstotliwości systemu. Dla polskiego systemu przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej wartość podstawowej częstotliwości wynosi 50Hz, w takim przypadku harmoniczne będą prądy i napięcia oscylujące z częstotliwością 50·n (gdzie n=2,3…n). Głównym źródłem powstania wyższych harmonicznych są odbiory nieliniowe...
Czytaj więcejDobór wentylacji w transformatorach suchych żywicznych
Data dodania: 27.08.2019r.
Odpowiednia wentylacja w transformatorach suchych żywicznych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tych urządzeń. Należy pamiętać, że transformatory są projektowane dla temperatury otoczenia nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza dla znamionowych parametrów urządzenia. Aby uniknąć przegrzania, które może niekorzystnie wpływać na jego działanie, energia cieplna (ciepło) wytwarzane przez transformator podczas pracy powinno być odpowiednio rozpraszane.
Czytaj więcejWarunki środowiskowe uwzględniane w transformatorach suchych
Data dodania: 31.07.2019r.
Warunki środowiskowe, które są uwzględniane przy produkcji transformatorów suchych żywicznych są klasyfikowane według wilgotności, kondensacji, zanieczyszczenia i otoczenia temperatura. Czynniki te są kluczowe nie tylko podczas pracy transformatora, ale także podczas jego przechowywania przed instalacją. Nasze transformatory są zbudowane zgodnie z następującymi normami środowiskowymi: Klasa środowiskowa E3...
Czytaj więcejOgólny opis cieczy elektroizolacyjnych w transformatorach
Data dodania: 31.07.2019r.
W transformatorach olejowych, jak to wynika z nazwy podstawowym rodzajem stosowanych cieczy elektroizolacyjnych jest olej transformatorowy. W transformatorach jest on nie tylko środkiem dielektrycznym, a również środkiem chłodniczym (przenosi on ciepło wydzielane przez części robocze transformatora do kadzi), środkiem ułatwiającym gaszenie łuku elektrycznego oraz środkiem nasycającym izolacje papierowe. Istnieje kilka podstawowych parametrów olejów transformatorowych...
Czytaj więcejElettromeccanica Piossasco - Producent transformatorów
Data dodania: 04.07.2019r.
Zaczynając od 1962 roku firma Elettromeccanica Piossasco s.r.l. specjalizuje się w projektowaniu i produkcji transformatorów średniego i niskiego napięcia w wersji olejowej i suchej żywicznej. Korzystając z doświadczenia firmy Elettromeccanica Piossasco jej filia pod nazwą EL.PI. CAST-RESIN projektuje oraz produkuje transformatory suche żywiczne o szerokim zakresie parametrów i mocy znamionowej od 50 kVA do 5000 kVA, dążąc do...
Czytaj więcejTransformatory suche żywiczne produkcji Elettromeccanica Piossasco
Data dodania: 04.07.2019r.
Firma prowadzi swoją działalność w sektorze maszyn elektrycznych od roku 1962. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z nieustanną pracą badawczą i rozwojem produktu oraz adaptacją do potrzeb Klientów na całym świecie pozwala na produkcję transformatorów o wysokim poziome parametrów technicznych, niezawodności oraz żywotności. Do produkcji rdzeni naszych transformatorów wykorzystujemy...
Czytaj więcejAnaliza gazu SF6 jako środka izolacyjnego w aparatach SN
Data dodania: 17.06.2019r.
Sześciofluorek siarki (SF6) jest bezbarwnym, bezwonnym i niepalnym gazem o gęstości większej niż powietrze. Dodatkowo w stanie normalnym jest on całkowicie nietoksyczny dla ludzi i zwierząt, a szkodliwe substancje (takie jak np. SF4 - tetrafluorek siarki) pojawiają się na skutek oddziaływania łuku elektrycznego. Występowanie rozkładu molekularnego podczas działania łuku elektrycznego oraz powstanie pochodzących z tego rozkładu substancji toksycznych jest procesem odwracalnym.
Czytaj więcejSzynoprzewody "must have" w sektorze Automotive
Data dodania: 14.06.2019r.
Obecnie w każdym sektorze przemysłowym wykorzystuje się szynoprzewody jako główne urządzenie do dystrybucji i transmisji energii. Jednak to w sektorze Automotive urodził się koncept szynoprzewodów i to właśnie w tym sektorze urządzenia te są priorytetowymi instalacjami. Co wpłynęło na to, że to właśnie systemy szynoprzewodów (między innymi EG-BX-E, EG-BS, EG-MB, EG-BL-P) są tak chętnie wykorzystywane przez sektor samochodowy?
Czytaj więcejTransformatory suche żywiczne w stacjach transformatorowych
Data dodania: 25.04.2019r.
Coraz powszechniejszym staje się zastosowanie stacji kontenerowych zewnętrznych do zasilania budynków. Daje to możliwość zaoszczędzenia miejsca w budynku/hali i jest skuteczną alternatywą stacji wewnętrznych, równocześnie największym problemem w projektowaniu usytuowania takiej stacji staje się miejsce jej posadowienia. Działki budowlane coraz częściej wykorzystane są do maksimum możliwości, również koszt kabli zwiększa się z roku na rok.
Czytaj więcejRezystancja zestykowa w szynoprzewodach kanapkowych
Data dodania: 16.03.2019r.
Rezystancja zestykowa to podstawowy parametr zestyku, decyduje o jego obciążalności prądowej zwarciowej oraz ciągłej, a przez to i całego toru wielko-prądowego. Rezystancję zestykową można przedstawić jako rezystancję złożoną z trzech składników. Rezystancję materiału połączonych styków Rl, którą można traktować jako lity zespół styków, Rezystancję Rpl związanej z mikrostrukturą powierzchni styczności, zwaną rezystancją kształtu (przewężenia) przekroju dla przepływającego prądu.
Czytaj więcejPierwszy szynoprzewód w Europie
Data dodania: 08.02.2019r.
Obecnie szynoprzewody są powszechnie używanymi urządzeniami w przemyśle jak i w budynkach użyteczności publicznej, mało kto zastanawia się jednak jak szynoprzewody trafiły na rynek europejski. Historia szynoprzewodów w Europie sięga czasów II Wojny Światowej, w roku 1942 włoski innowator Biagio Pogliano po pobycie w USA i zobaczeniu jak dystrybuuje się energię elektryczną w przemyśle automotive, postanowił, że przeniesie ten system na rynek europejski.
Czytaj więcejMaterials for designers
In order to download materials, please, provide your contact information.
Technical materials will be sent to your email address.
View what you have selected:
LIST OF OHS EQUIPMENT - DOWNLOAD
Does your project need to be clarified? Do you seek information to help you develop your concept?
Download our technical materials today and they will help you design high current systems with respect to transformer stations, MV/LV transformers, MV switchgears, LV busbars and capacitor banks.
The materials also include various aids you can use in practice.
You will find, among others, dwg drawings, 3D blocks or catalogue cards. What is more, you will also find descriptions, instructions and certificates there.
Our engineers will gladly assist you in any aspect, on each stage of designing.
Download the materials and start designing with us!
Check the upcoming industry events!
Our calendar is a tool for all specialists active in the energy sector.
In it you will find, among others, the most interesting events in the sector, the most important fairs and training courses.
What is important, we will present dates of training courses organised by us free-of-charge online on an ongoing basis, including the ones devoted to modern energy distribution systems on site.
We greatly encourage you to participate in our free-of-charge training courses, as it is not only a massive dose of valuable information and skills, but also an opportunity to receive a certificate and additional materials necessary while working on your own designs. By regularly tracking our calendar, you will keep you finger on a pulse and will not miss out on the most important events in the industry.
Date of the training course | Subject matter of the training course |
19 July 2022 time. 10:00 | Modern electrical energy distribution and transmission systems |
20 September 2022, 10:00 | Modern electrical energy distribution and transmission systems |
15 November 2022, 10:00 | Modern electrical energy distribution and transmission systems |
Sign up for a free online training course
Our training sessions are free of charge. Each time after completion, every participant receives a (free) training completion certificate in an electronic version.
There is also a possibility of receiving a certificate in a framed version (chargeable); to this end, please choose an adequate option in the application form.
Submit a design based on our devices
If you have designed a system based on our devices, you can register such a design through the form below.
Owing to this, we will be able to become familiar with the design and perhaps suggest our potential solutions to you. We will analyse each such design in detail and will inform you on an ongoing basis if we have any additional observations. Through designing electrical systems based on our devices, you will have a chance to receive a bonus from successfully implemented investments. Take your chance now!
Newsletter
Sign up today to receive our newsletter and stay up to date!
We will be sending you, among others, new articles, industry trivia, special offers, upcoming events and many more.